Ultrazvučna dijagnostika
Ultrazvučna dijagnostika je neinvazivna i bezbolna metoda pregleda unutrašnjih organa pomoću visokofrekventnih zvučnih talasa. Ovaj pregled omogućava brzo i precizno otkrivanje promjena u tkivima, krvnim sudovima i organima, bez izlaganja zračenju.
Dijagnostika najmodernijim metodama.
Ultrazvuk se najčešće koristi za procjenu stanja abdomena (jetre, žučne kese, bubrega, slezene, pankreasa), srca, štitne žlijezde, dojki, krvnih sudova i mekih tkiva. Takođe, nezamjenjiv je u ginekološkim pregledima i praćenju trudnoće.
Kada obaviti ultrazvučni pregled?
Ultrazvučna dijagnostika se preporučuje kod bolova u abdomenu, nejasnih otoka, problema s krvnim sudovima, promjena u štitnoj žlijezdi i drugih zdravstvenih tegoba. Pregled je potpuno siguran i može se ponavljati više puta bez ikakvih štetnih posljedica.



Ultrazvuk pitanja i odgovori
Kako funkcioniše ultrazvučni pregled?
Ultrazvuk koristi visokofrekventne zvučne talase koji prolaze kroz tijelo i reflektuju se od unutrašnjih organa, omogućavajući ljekaru da na ekranu vidi njihovu strukturu i eventualne promjene.
Da li je ultrazvučni pregled bolan ili štetan?
Ultrazvuk je potpuno bezbolna i neinvazivna metoda, bez izlaganja jonizujućem zračenju, što ga čini potpuno sigurnim čak i za trudnice i djecu.
Da li je potrebna priprema za ultrazvuk?
Za određene preglede, poput ultrazvuka abdomena, potrebno je doći natašte, dok je za pregled mokraćne bešike potrebno popiti dovoljnu količinu vode prije pregleda.
Koliko traje ultrazvučni pregled?
Pregled obično traje od 10 do 30 minuta, zavisno od toga koji organi se analiziraju i da li je potrebna dodatna procjena stanja.
Kada je potrebno uraditi ultrazvučni pregled?
Ultrazvuk se preporučuje kod bolova u abdomenu, oticanja, sumnje na ciste, tumore, probleme sa štitnom žlijezdom, srčane tegobe i mnoge druge zdravstvene probleme.
Koliko često se može raditi ultrazvučni pregled?
Ultrazvuk se može raditi onoliko često koliko je potrebno, jer nema štetnih efekata, što ga čini idealnim za praćenje hroničnih bolesti i redovne kontrole.